آلودگی کیبوردها و گوشی ها

آلودگی کیبوردها و گوشی ها

عنوان مطلب

همجواری انسان با میکروب‌ها و تاثیر آن‌ها بر زندگی ما موضوعی است که شاید کم‌تر بدان پرداخته شده. امروز درصدد هستیم تا این موجودات ذره‌بینی را که هر روز ما را از صبح تا شام همراهی می‌کنند، از نزدیک بشناسیم.

میکروب‌ها، موجودات ریزی هستند که تقریباً در هر جایی می‌توان آن‌ها را پیدا کرد. آن‌ها می‌توانند یک سلول یا مجموعه‌ای از سلول‌ها باشند. «آنتونی فان لیوونهک» در سال ۱۶۷۵ میلادی برای نخستین‌بار توانست این موجودات میکروسکوپی را مشاهده کند. لیوونهک یک دانشمند هلندی بود که از وی با نام پدر میکروب‌شناسی یاد می‌شود.

میکروب‌ها دامنه گسترده‌ای دارند و می‌توان آن‌ها را به سه گروه فاسدکننده‌ها، خنثی‌ها و احیاءکننده‌ها تقسیم کرد. در حقیقت این میکروب‌ها نیستند که بیماری‌زا هستند، بلکه محیطی که به آن وارد می‌شوند، است که این قابلیت بالقوه‌ی آن‌ها را به صورت بالفعل در می‌آورد. این درست همان دیدگاهی است که کلاود برنارد  Claude Bernard، پزشک فرانسوی و پدر پزشکی تجربی نتوانست بر سر آن با لویی پاستور Louis Pasteur، شیمی‌دان و زیست‌شناس مشهور فرانسوی کنار بیاید. شناخت بهتر پاستور از میکروب‌ها سبب گردید که وی بتواند نقش آن‌ها در بروز بیماری‌ها را صحیح‌تر تشریح کند. دنیای امروز ما نیز همچون گذشته سرشار از میکروب‌هاست، با این تفاوت که ما امروز برخی از میکروب‌ها را عملاً پرورش داده و برای بقا مقاوم‌تر کرده‌ایم.

 

بسیاری از میکروب‌ها به واسطه‌ی وسایلی که ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم، وارد حریم زندگی ما شده‌اند و این در حالی است که ما حتی از وجود آن‌ها هم خبر نداریم. آیا می‌دانستید که کیف دستی یا حتی صندلی و ساک کودک شما که آن را با خود به مغازه می‌برید، ۱۱۵ بار آلوده‌تر از نشیمنگاه توالت است؟ آیا باور می‌کنید که یک اسفنج ظرفشویی می‌تواند حاوی۷۷۵٫۴۶۰٫۵۶۰ عدد میکروب و یا باکتری باشد؟ آمارهای وحشتناک دیگری هم وجود دارد: تحقیقات دانشمندان دانشگاه سنت‌لوئیس Saint Louis University نشان می‌دهد که در یک منزل معمولی و نسبتاً تمیز تعداد میکروب‌ها می‌تواند بدین شرح باشد: شیرآب آشپزخانه ۲۲۸۸۵۴، گاری مخصوص خرید بانوان ۱۳۸۰۰۰، ماوس و کیبورد کامپیوتر ۷۹۰۰۰، تخته مخصوص آشپزی ۶۱۵۹۷، شیرآب حمام ۵۰۰۶۸، کنترل از راه دور تلویزیون ۱۷۰۰۰، تلفن موبایل ۱۱۰۲۰، دستگیره درب اتاق ۸۶۴۳، صفحه آیفون درب منزل ۴۵۰۰، پیشخوان آشپزخانه ۱۷۳۶ و در نهایت نشیمن‌گاه توالت فرنگی تنها ۱۲۰۱ عدد. نکته جالب توجه در تحقیق این است که تلفن همراه در مقابل حتی می‌تواند از نشیمنگاه یک توالت فرنگی هم آلوده‌تر باشد! مساله اینجاست که ما همیشه دقیقاً چیزها و جاهایی را تمیز می‌کنیم که شاید آن‌قدری که باید آلوده نیستند و در مقابل از ضدعفونی وسایل مهم‌تری که می‌توانند آلوده‌تر باشند به دلیل عدم آگاهی اجتناب می‌ورزیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *