تاثیر گوشی و تبلت بر خواب کودکان

تاثیر گوشی و تبلت بر خواب کودکان

عنوان مطلب

اگر گوشی هوشمندتان را به همراه ندارید می‌توانید با گزینه‌ی ورود با پسورد وارد شوید. قطعا استفاده از این اپلیکیشن راحت‌تر و امن‌تر است. مایکروسافت قبلا هم برای احراز هویت دو مرحله‌ای، سریع پاسخ می‌داد. با این حال گزینه‌ی ورود با گوشی یک گام به جلو محسوب می‌شود.

این روزها بسیاری از پدر و مادرها برای سرگرم کردن بچه‌ها گوشی موبایل یا تبلت خود را به کودکان و حتی نوزادانشان می‌دهند. شاید شما هم بین  آشنایانتان کودکانی را دیده باشید که با سن کم، به‌خوبی با گوشی و اپلیکیشن‌های مختلف کار می‌کنند. اما پژوهش‌های جدید می‌گوید این سرگرمی تکنولوژیک بر خواب کودکان نوپا اثر دارد.

کودکان نوپای ۶ تا ۱۱ ماهه که زیاد با موبایل یا تبلت بازی می‌کنند، کمتر از هم‌سن و سالانشان می‌خوابند.

کودکان نوپا واقعا به خواب نیاز دارند. وقتی مغز در حال رشد اولیه است، اختلال در آن می‌تواند بر زندگی ما تاثیر بگذارد. محققان دانشگاه Birbeck دریافتند کودکان نوپای ۶ تا ۱۱ ماهه که زیاد با موبایل یا تبلت بازی می‌کنند، کمتر از هم‌سن و سالانشان می‌خوابند.

در این پژوهش ۷۱۵ والد شرکت کردند. بررسی‌ها نشان داد کودکان به ازای هر یک ساعت استفاده از تبلت یا گوشی، ۱۵ دقیقه کمتر می‌خوابند. به‌صورت دقیق‌تر، شب‌ها ۲۶ دقیقه کمتر می‌خوابند و در طول روز ۱۱ دقیقه بیشتر به خواب می‌روند.

خواب کودکان نوپا در رشد مغزی آن‌ها موثر است

شاید در ۱۰ تا ۱۲ ساعت خواب در شبانه‌روز این زمان زیاد به نظر نرسد. اما هر دقیقه خواب کودکان در این سن،ارزش زیادی دارد. چراکه رشد مغز به  خواب کودکان نوپا مرتبط است.

بازی با تبلت‌ به کودکان نوپا در یادگیری و کنترل بهتر حرکات ظریف کمک می‌کند.

دکتر تیم اسمیت (Dr. Tim Smith) در مصاحبه‌اش گفته: «بیشترین رشد اعصاب مغز و «نوروپلاستیسیته» در نوزادی صورت می‌گیرد. نوروپلاستیسیته ی مغز یعنی توانایی ایجاد اتصالات جدید اعصاب در پاسخ به موقعیت و محیط متفاوت یا به‌نوعی یادگیری و درک پیرامون.»

مشاهدات پژوهشگران نشان داد اگر کودکان مدت زمان کمتری از گوشی و تبلت استفاده کنند، تاثیر زیادی بر خواب آن‌ها ندارد. به‌طور مثال کودکانی که ۲۵ دقیقه با نمایشگرهای لمسی بازی می‌کنند، تنها ۶ دقیقه کمتر از همسالانشان می‌خوابند که قابل چشم‌پوشی است.

باید یادآوری کنیم بازی و استفاده از این دستگاه‌ها فوایدی هم دارد. در پژوهشی مشابه که پیش‌تر انجام شده بود، مشخص شد بازی با گوشی و تبلت‌ به کودکان نوپا در یادگیری و کنترل بهتر حرکات ظریف کمک می‌کند. بنابراین اگر کلا گوشی‌ها را از کودکان بگیریم منافع آن را هم گرفته‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *